Kiedy prawo autorskie chroni wzór użytkowy?
Nie każdy wzór przemysłowy jest utworem i będzie mógł korzystać kumulatywnej ochrony, jaką daje prawo własności przemysłowej oraz prawo autorskie. W pewnych przypadkach taka podwójna ochrona będzie jednak możliwa.
W jednym produkcie może zawierać się wiele praw. Tak wygląda sytuacja twórców, których wytwory w postaci wzorów przemysłowych mogą zostać objęte ochroną zarówno jako tzw. prawa techniczne, znaki towarowe czy na podstawie regulacji dotyczących nieuczciwej konkurencji. Poniżej przedstawię możliwości objęcia ochroną wzorów przemysłowych na podstawie ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej („p.w.p.”) oraz ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych („pr.aut”). Choć możliwy jest zbieg źródeł ochrony – nie każdy wzór przemysłowy będzie utworem i będzie mógł korzystać z ww. kumulatywnej ochrony.
Pojęcie wzoru przemysłowego
Definicję wzoru przemysłowego zawiera art. 102 p.w.p. Zgodnie z jego pierwszym ustępem, wzór przemysłowy to nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu intelektu – przyjmijmy na potrzeby tego artykułu określenie: produktu – albo też jego części. Postać ta musi rzeczywiście istnieć, może zostać nadana danemu produktowi w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wydaje się zatem, że możemy ją niejako utożsamiać z wyglądem produktu [co znajduje potwierdzenie w doktrynie i orzecznictwie, patrz: wyrok WSA w Warszawie z 30 września 2015 r., VI SA/Wa 3770/14, wyrok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta